Usaldus ja koostöö käivad käsikäes

Usaldus – maakleritöös on sellel sõnal väga suur tähendus. Kogemuse põhjal võin kinnitada, et usaldus maakleri ja kliendi vahel on eduka koostöö aluseks. Oleme ju võõrad kellegi kodus, suvilas, äripinnal, garaažis jne. Lisaks sellele toome võõraid veel juurdegi. Meid usaldatakse pimesi ning sageli on usalduse võitmiseks vaja päris palju pingutada.

Näitena toon ühe väga toreda perekonna, kelle jaoks oli äärmiselt raske usaldada sellist tegelast nagu seda on kinnisvaramaakler. Täpp i peal oli muidugi see, et esimesel kohtumisel tõin nendeni ootamatu uudise. Nimelt avastasin portaalides ringi vaadates, et keegi tundmatu maakler juba müüb nende kodu. Pildid olid tehtud korterist väljastpoolt ja õuest, kuid oli aru saada, et viidati just neile kuuluvale kinnisvarale. Veetsime tunnikese vesteldes ja arutledes, kuidas nii ikka saab ja kuidas asjad tegelikult võiksid käia. Paraku lahkusin sealt tühjade kätega. Lootust andis vaid lubadus, et võtavad minuga paari tunni pärast ühendust ning annavad teada ühise otsuse. Samal päeval pidavat kaks kandidaati veel tulema. Viimane lause oli, et ega me esimest maaklerit tänavalt ei pea võtma, tahame valida.

Sai laupäev linnas veedetud ja kõne oodatud. Tulemuseks vaikus ja ei mingit infot. Helistasin lõpuks ise, et uurida, kuidas neil päev läks. Proua teatas konkreetselt, et tuttav maakler hakkab asjaga tegelema. Sõitsin koju kerge pettumus hinges ja kurb meel, et päev oli ootamisele kulutatud.

Paari päeva möödudes soovis üks teine klient just sellist korterit nagu olin juba näinud. Helistasin taas prouale, et uurida, millal maakler kuulutuse üles plaanib panna. Selle peale tuli väike vale välja ning tuli tunnistada, et maaklerit polegi ja pilte niipea ei saa. Uurisin, kas nad ei soovigi enam müüa? Lubati tagasi heistada.

Tegelesin igapäevaste asjadega edasi ning suurt lootust koostööd teha enam ei olnud. Paari päeva möödudes tuli kõne, et nad siiski soovivad oma korterit müüa. Minu küsimise peale, kuidas nad plaanivad müüa, kui pole ei kuulutust ega pilte, oli telefonis pikk vaikus! Küsisin, et mis arvate, kui usaldaksite korteri müügi ikkagist mulle? Proua soovis uuesti kohtuda ning asjad veelkord läbi rääkida.

Kohtusime vanas tuttavas kohas, kuhu olid koguned kõik osapooled. Mul tuli ette lugeda põhimõtteliselt pool suguvõsa ja samuti ka tuttavad, kes nende elukoha läheduses elavad. Paraku ühiseid tuttavaid me ei leidnud. Lisaks olid nad iseseisvalt uurinud ettevõtte tausta. Tuleb au anda, et 70+ vanuses tehti ise nii palju eeltööd. Minu küsimuse peale, mida nad kardavad, tuli vastus, et kui maakleriga lepingu allkirjastavad, võivad kaotada oma vara või veel hullem lukud vahetatakse ära ja korterisse majutatakse üks tubli ports puuküürnikuid. Saime siiski lepingu allkirjastatud ja tundus, et kõik on korras.

Ootamatult tekkis päevakorda probleem, et kuidas mulle kui maaklerile korteri võtmed jätta. Ei, ei nii ju ei saa. Nemad hakkavad ise Eesti keskelt iga kord kohale tulema ja mulle ust avama. Nemad on pensionärid ja aega on. Püüdsin selgeks teha, et korterist pole midagi varastada ning samuti seljakotiga seda ära ei vii. Kas tõesti on neile sellist lisakohustust vaja? Vastuväiteid tuli palju – see on nende korter ja võõrad siin üksi ei käi. Vestlus venis ja venis.

Uskumatul kombel lahkusin korterist kolme omaniku nõusoleku ning võtmetega. Antud juhul ei mänginud lepingu sõlmimisel rolli hea turundusplaan või professionaalsed pildid, vaid usaldus, usaldus, usaldus.

Tegelikkuses leping, mida nii paljud kardavad, on just see, mis klienti kaitseb ja maaklerit tegudele kohustab. Lepingus on määratud mõlema poole õigused ja kohustused ning vaidluste korral kaitsevad klienti Eesti Vabariigi seadused. Ilma lepinguta maakler ei ole millekski kohustatud ega ka tegudele motiveeritud. Mis puudutab antud korteri müüki, siis pärast kuulutuse avaldamist läks korter kahe päevaga broneeringusse ning juba järgneval nädalal toimus ka notar.

 

SKY IS THE LIMIT

 

Kate Kivi

+372 5660 7290

kate.kivi@marmel.ee
Marmel Kinnisvara OÜ